Mit tehetünk annak érdekében, hogy nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak legyünk a kínzó iskolai lét ellenére is?
Bizony minden másodperc szabadidőnek és nyugalmi időnek hálát kell adni, hiszen egyre jobban rohan a Világ és nem célszerű lemaradni, hiszen életünk múlhat rajta. Annak elkerülése érdekében, hogy ne legyünk kipihentek vagy kiegyensúlyozottak azonban tenni kell.
Mindenkiben eljön az a pont az élet bizonyos szakaszain, amikor szinte élni sincs kedve az embernek, hiszen úgy érzi minden kicsúszott alóla. A napi szinten ismétlődő már-már robotmunka a iskolákban és munkahelyeken egysíkúvá és szürkévé teszik a mindennapokat. Mit lehet ez ellen tenni? Erre a válaszra sok megoldás van, azonban javarészt nem vagy csak ideiglenesen hatásosak. Olykor azonban a vészintézkedés nem ér semmi így hát érdemesebb tudatosan építeni magunkat, annak érdekében, hogy minél jobban bírjuk követni életünk gyorsan változó eseményeit. Nem szabad, hogy elveszve érezzük magunkat. A regenerálódáshoz és a felfrissüléshez két úton lehet eljutni hosszú távon.
A szellem, ami hajt!
Fejben dől el minden, ami jelen esetben fontos. A szellemi fáradtság gyengíti teljesítő és koncentrálóképességünket. Abban az esetbe, ha ez önös hibák miatt következett be, csak a tudatos korrekciókra van szükség. A megfelelő alvásidő és a bioritmusunkra való odafigyelés esetén egyből megoldódhatnak gondjaink. Érezhetjük azonban úgy, hogy a stressz és a körülöttünk lévő emberek leszedik energiánk nagy részét. Ez esetben kell a testet kényeztető és a lelket regeneráló tevékenységeket választani. Milyen lehetőségeink vannak?
- Talán a legjobb az ember életében, amikor azt érzi, hogy most aztán semmit nem kell csinálni csak magára, kell figyelnie. Ilyenkor a legjobb, ha pár órára elvonul az ember és a magányt választja. Ez esetben a társasági, közösségi események is jobban fognak esni számára. Ebben a pár magányos órában a legjobb mindig visszavonulni a kis birodalmunkba, ahol az Úr(nő) mi magunk vagyunk. Célszerű megteremteni kis készülődéssel magunknak az ideális feltételeket. Fontos, hogy ne legyen sok fény ilyenkor inkább kis, hangulatos fény legyen a szobában. A halk zene nyugtat és regenerálja a sejteket. Ilyenkor célszerűbb pihentető, lassú vagy emocionális zenéket választani, ami egyfelől érzelmet másrészt nyugalmat vált ki. Mindezek mellé van két választási lehetőségünk: Egyrészt vagy szép lassan elpihenünk és alszunk egy jót, avagy egy könyv kíséretében töltjük el azokat a pillanatokat, amelyet csak magunkra szánunk. Nagyon kellemes hatást tud gyakorolni az illatos ezen belül is a vaníliás gyertya, amit nem kell meggyújtani, hiszen illatával és látványával is a felfrissülést váltja ki az emberből. Mindig nagyon fontos, hogy legyen mit inni. Ezt az opciót azonban nem hagyományos célból tegyük magunknak lehetővé. Ez annyit jelent, hogy legyen ott egy tea, kávé vagy bor acélból, hogy ún. rituáléként elkortyolgassuk. Az ember számára a rituális mindig is egy lételem volt. Nem vesszek észre, de nap, mint nap megvan minden embernek a maga kis rituáléja. Nos, ez egy lehetőség tehát arra, hogy miként legyünk napról napra 100%-osak. Ez persze nem egyszeri alkalmat, hanem heti 1-2 beiktatott frissülési sziesztát igényel.
- Az idő bizony pénz, szokás mondani. És igen, sajnos előfordulhat, hogy nincs idő se teára se zenére. Sokszor adott szituációkban, pillanatokban kell helytállni. A stressz az idegrendszerünknek sem tesz jót így néha fontos, hogy mindent fejben irányítsunk. Az örök harmónia titka mindig nálunk, a kezünkben van. Az agyunk koordinál minden effajta tevékenységet. A pszichológiai megközelítése annak, hogy milyen módon tudunk mindig önkontrollal rendelkezni, magunkat frissen tartani és harmóniában ringatni viszonylag egyszerű szavakban és nehezebb megvalósítósban. Kedves Olvasó most mélyülj el magadban és gondold át mi az, ami téged leginkább idegesít és stresszel. A gyerekektől a felnőttekig mindenhol megvan mélyen a megoldás, ami arra vár, hogy feltárják. Abban az esetben, ha tudod mi az, ami dühít, kontrázz rá azzal, hogy mi az amit szeretnél. Gondoljuk át mi az, ami számunkra leginkább fontos, ami életet és motivál minket. Érezd át azt az érzést, hogy milyen lenne, ha meglenne az amire vágynál. Fontos, hogy tudd az életed csak akkor fog egyre magasabb szinten működni, ha te úgy állsz a dolgok elébe, hogy tudod mit is kell érte tenni. Legyenek kis célok, amik napról napra motiválni tudnak és legyenek komolyabb céljaid, ami önmagad megvalósításában játszik a későbbiek során szerepet. Ezekhez mind belül kell eldöntened azt, hogy képes vagy az adott dologra. Az egónak fontos egy olyan szintjét megnyitni, ahol érezteted magaddal, hogy mindig van mit tanulni. Fontos az emberi kapcsolatokra figyelni, de saját magad szinten tartásának érdekében nem nyomod el azon gondolatokat, hogy te jó vagy valamiben, vagy adott esetben a legjobb. Az egónak mindig el kell érnie egy egészséges szintet, ami által a külvilágba épp annyira tudsz beleolvadni, hogy ne tartsanak egoistának, de közben elégedett legyél magaddal. Érezd át, hogy minden, amit csinálsz, egy cél érdekében teszed. Végső konklúzióként tehát, ha nincs idő, akkor fejlesz a tudatod és érd el, hogy mindig motivált és tettre kész tudj maradni szellemi, lelki frissességed érdekében.
Zárszóként: Figyelmeztetés
El kell tudni fogadni azonban, hogy az előbbi két variáció talán akkor a legsikeresebb,h a egyszerre működik. Fedik egymást, hiszen egyik a másik nélkül nehezen van meg. A stressz és a rohanás viszont olyan méreteket ölt, ami ellen a pihenés elengedhetetlen. Ezt vagy így vagy úgy mindenki fent tudja tartani. A kérdés persze az, hogy kinek mire van elegendő ideje. Talán furcsa, de mégis igaz, hogy a fent olvasott két variáció önmagában két emberi végletet is tükröz. Az egyik az, amelyik igényli a nyugalmat, mert másképp nem tud kikapcsolni még a másik, akkor nyugodt, ha rohanhat a céljai után. Ezáltal tudja magát ki innen, ki onnan megvalósítani, hogy aztán évtizedekkel később szépen, békében, boldogságban tudjon visszaemlékezni a stresszes és idegesítő iskolás évekre….
Írta: Koschewnikoff-Szabó Kristóf